Egészség,  Táplálkozás,  Vitamin

12 TOP őszi gyümölcs és zöldség

Szép lassan búcsúzunk a nyártól, még nagyon kitartó szerencsére. Ideje átnézni, hogy pontosan milyen gyümölcs, illetve zöldség jellemzi ezt az évszakot. Ősszel mindig kicsit kimerültnek és fáradtabbnak érezzük magunkat, megcsappan a vitaminkészletünk. De ennek nem kell így lennie! Ugyan a mai világban mindig mindenkor megtalálható a boltok polcain, amit épp kívánunk, még is érdemes az évszaknak megfelelően étkezni, hiszen ilyenkor a legfinomabb, illetve legtáplálóbb alapanyagokhoz jutunk. Nézzünk is meg párat, melyek a tipikus őszi gyümölcs-zöldség, amit érdemes a kosarunkba tenni.

1. Sütőtök

Az édes ízű sütőtök kitűnő antioxidáns a benne található vitaminoknak köszönhetően. Megfázás esetén a leve nagy segítséget jelenthet, mivelhogy a gyulladt nyálkahártyát orvosságként gyógyítja.

2. Cékla

A cékla is kitűnő antioxidáns, emellett ismeretes lúgosító hatásáról is. A rendszeres céklafogyasztás hathatós védelmet nyújt a különféle fertőzésekkel szemben. Jótékony hatásai elsősorban akkor mutatkoznak meg, ha a levét fogyasztjuk.

3. Zeller

A zeller illóolajokban és vitaminokban gazdag. Az egyik legjobb zöldség az őszi hónapokban, ugyanis fertőtleníti a száj és a torok nyálkahártyáját, de a hólyaghurut okozta fájdalmakat is képes enyhíteni.

4. Brokkoli

Ugyan ma már az igényeknek megfelelően egész évben elérhető a boltokban, de a természetes szezonja valójában ősszel van. Rendkívül gazdag A-, B1-, B2-, B5-, B6-, C-és E-vitaminban, illetve cinkben, káliumban, kalciumban, mangánban, foszforban, magnéziumban, vasban. Emellett rengeteg rostot és folsavat is tartalmaz. Ez a zöld növény előkelő helyet foglal el az immunrendszer erősítésében.

5. Szőlő

A nyár ajándéka, kijelenthetjük, hogy az évszak kedvenc gyümölcse. Maga a szüret, hazánkban is egy nagy múltú kultusszal rendelkezik. Eseményeket, fesztiválókat építünk köré. A szőlő flavonoid-, vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt kitűnő védelmet biztosít ereinknek, de a bélrendszert, a veséket és a hólyagot is hatékonyan képes megtisztítani. Megfázás esetén érdemes minél többet fogyasztani ebből a gyümölcsből, mert felgyorsítja a lábadozás időszakát. A magjával együtt fogyasszuk, a legtöbb fent említett jó tulajdonsága abban felehető.

6. Körte

Talán nincs is olyan ember ezen a világon, aki ne szeretné a körtét, az ősz egyik slágergyümölcsét, ami az almához hasonlóan nem csak rendkívül finom, hanem a kérdéses évszakban érik, ezen felül pedig rengeteg nyavalyára jelent természetes gyógyírt. Különösen hatásos gyomor- és vesebajokra, de a csontok és az izmok állapotára is jótékony hatást gyakorol, sőt mi több, kiválóan gyógyítja a bélhurutot, miközben gyorsítja az emésztést, egyszóval tisztítókúrák során is alkalmas a fogyasztása.

7. Mángold

A mángold nagyon egészséges: rengeteg vasat, folsavot és C-vitamint tartalmaz. Bár hazánkban kevésbé ismert ez a zöldség, rengeteg pozitív hatás a van, ha elfogyasztjuk. A mángold íze a spenótéhoz hasonló, de erőteljesebb annál. Leveleiből általában főzeléket készítenek, a levélnyeleket pedig a spárgához hasonlóan használják fel. Tele van vitaminokkal: 200 gramm belőle fedezi az egész napi A-vitamin szükségletünket. A zöldségben sok a B-vitamin is, 200 gramm mángold elfogyasztása után a B6 vitaminból a napi szükségletünk 50 százalékát, B1- és B2-vitaminból pedig az egyötödét fedezhetjük. A legfrissebb tanulmányok szerint 13 különböző polifenolos antioxidánst azonosítottak a mángoldban, melyeknek jótékony hatásuk van a szív-érrendszeri egészségre és a vércukorszint szabályozásra is.

8. Káposzta

A nyár végeztével a káposzta visszatért, ugyanis ez a zöldség első sorban ősszel és télen érik be. A káposztát sokan főzelékként készítik el, de salátába, vagy szendvicshez is igen jó választás. A káposzta gazdag B-, C- és E-vitaminban, ráadásul folsavat és jelentős mennyiségű kalciumot is tartalmaz. Mivel nagy mennyiségű antioxidáns és rost is megtalálható benne, a rák megelőzésében is nagy szerepet játszik, sőt a szívet is védi a megbetegedésektől. A fehér káposzta édeskés íze miatt főképp levesbe, vagy sütve finom.

9. Póréhagyma

Nyáron a póréhagyma vékonyabb, mint ősszel: szeptembertől már érezhető a különbség, nem csak kinézetben, de ízben is: ősszel sokkal intenzívebb a zöldség íze. Akárcsak a vöröshagyma, vagy a fokhagyma – melyek közeli rokonai – a póréhagyma is a magas kéntartalommal dicsekedhet, ráadásul elfogyasztva erősíti az immunrendszert, és javítja a vérkeringést. A póréhagyma hashajtónak, vízhajtónak sem utolsó, sőt az emésztésben is segít, ugyanis a gyomorban balzsamként viselkedik. Ha nem főzzük túl, akkor igen magas a C- és E-vitamin tartalma.

10. Kelbimbó

Ősz második felében már kapható a kelbimbó is. Íze hasonló a kelkáposztáéhoz, de annál valamivel lágyabb. Talán kissé elhanyagolt zöldségről van szó, pedig aprócska mérete ellenére igen gazdag vitaminokban. Gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása is van, fogyasztása jót tesz a legyengült, beteg szervezetnek is. Felhasználási formája is változatos, tepsis fogások fontos összetevője lehet, de tehetjük levesbe is vagy készíthetünk belőle natúr köretet is, pici sóval.

11. Dió

A dió az egyik legegészségesebb csonthéjas, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Legfontosabb összetevője az Omega-3 zsírsav, amelynek hála csökkenti a koleszterinszintet és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Fontos tudni, hogy könnyen megavasodik, így ha megpucolva vásároltuk, akkor zacskóba téve, hűtőben tároljuk. Sütemények népszerű hozzávalója, de akár salátákhoz is adhatjuk.

12. Gesztenye

Jó hír, hogy lassan indul a szelídgesztenye-szezon is! Az őszi finomság többek között B-, C- és E-vitaminban, valamint magnéziumban, káliumban és vasban is gazdag (csontritkulás, vérképzés). Elsősorban sült formában fogyasztjuk, de igen népszerű a belőle készült desszert, a gesztenyepüré is.

Személyre szabott vitamin és ásványi anyag ajánlást az étrend mellé kapod, ha itt jelentkezel.